افتادگی و شل شدن پوست:روش‌ها ی درمان

پوست شل

جوانی یکی از خواسته‌هایی است که هرکسی مشتاقانه به دنبال آن است. با این حال، زمان هرگز از حرکت نمی ایستد و ما انسان‌ها با گذشتن هر روز از زندگی مان بیشتر از قبل نشانه‌های پیری را در خود خواهیم دید. یکی از کلیدی‌ترین عواملی که راه ما را به سوی رویای جوان ماندن سد می‌کند، از دست دادن کلاژن و الاستین موجود در پوست با بالا رفتن سن است. این دو ماده‌ی مهم درست در زیر لایه‌ی درمیس پوست ما قرار دارند.

کلاژن از لایه‌ی اپیدرمیس در زیر پوست پشتیبانی می‌کند و مانع از این می‌شود که این لایه از پوست روی ماهیچه‌ها و استخوان‌ها رها شود و درواقع پوست ما بافتی منسجم داشته باشد. از سوی دیگر الاستین موجب می‌شود که پوست ما قابلیت ارتجاعی داشته باشد و نرم و منعطف باشد. در حدود سن 35 سالگی به بالا، این دو ماده در پوست ما دچار تغییراتی می‌شوند و با تحلیل رفتن کلاژن و الاستین موجود در پوست، پوست دچار شل‌شدگی و افتادگی می‌شود. تاکنون روشهای درمانی بسیاری برای کند کردن روند پیری پوست و افتادگی و شل شدن پوست ابداع شده‌اند.

کلینیک ما  پیشرفته‌ترین و به روز‌ترین درمان‌های مناسب برای رفع افتادگی و شل‌شدگی پوست را، که بر اثر بالا رفتن سن یا کاهش وزن زیاد ایجاد شده است، ارائه می‌دهد. نواحی از پوست که معمولا تحت درمان قرار می‌گیرند عبارتند از:
• خطوط فکی و غبغب
• گردن
• زیر بازو‌ها
• داخل ران‌ها
• باسن
• زانو‌ها
• کمر و پهلو

در کلینیک ما از روش‌های درمانی مختلفی برای رفع افتادگی و شل‌شدگی پوست در نواحی مختلف بدن استفاده می‌کنیم تا به بدن فرم بهتری ببخشیم. در صورتی که به مشکل افتادگی و شل‌شدگی پوست دچار شده‌اید، می‌توانید در اینجا با گزینه‌های درمانی مختلفی که پیش رو دارید، مشکل خود را حل کنید. طی جلسه‌ی مشاوره، متخصصین ما در مورد تمامی روش‌های درمانی ممکن به شما توضیح می‌دهند و سپس با توجه به شرایط شما، مناسبترین و بهترین روش را پیشنهاد می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های درمان شل‌شدگی و افتادگی پوست و تعیین نوبت قبلی جهت مشاوره با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید:

 

علل شل‌شدگی و افتادگی پوست


هر چند عامل اصلی افتادگی پوست، در واقع گرانش زمین است، اما عوامل بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که در بروز این مشکل تاثیرگذار هستند.

قرارگیری در معرض آفتاب

امواج ماوراءبنفش خورشید در پوست نفوذ می‌کنند و تارهای کلازن موجود در پوست آسیب می‌زنند. قرار گیری در معرض افتاب موجب تشکیل چین و چروک‌های پوستی می‌شود و همچنین عامل تشکیل لکه‌های قهوه‌ای رنگ و سایر مشکلات رنگدانه‌ای در صورت، قفسه سینه و پشت دست‌ها است.

از دست رفتن کلاژن و قابلیت ارتجاعی پوست

پوست ما با گذشت زمان قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و آسیب دیدن تارهای کلاژن در پوست موجب شل‌شدن بیشتر پوست می‌شود و تاثیر گرانش بر زمین باعث افتادگی پوست می‌شود و با گذشت زمان این مشکلات بیشتر و بیشتر نمایان می‌شوند. برای مثال، زمانی را به یاد بیاورید که پوست پشت پلک‌های شما کاملا صاف و کشیده بود و به اندازه‌ای بافت ان منسجم بود که می‌توانست توده‌ی چربی که در زیر آن بود را پنهان کند. با بالا رفتن سن پوست ظریف و حساس ما، به تدریج شل می‌شود و کمتر از قبل می‌تواند از ساختارهای زیرین پوست پشتیبانی کند و برای مثال توده‌ی چربی که در زیر پوست چشم قرار دارد برآمده می‌شود و چشم‌ها حالت پف کردگی پیدا می‌کنند.

کاهش حجم چربی صورت

اغلب افراد در حدود سن 35 سالگی و بالتر از آن متوجه تغییرات کوچکی در چهره‌ی خود می‌شون د و بیشتر از همه متوجه کم شدن حجم بافت زیر پوستی می‌شوند. چربی گونه‌ها تحلیل می‌رود و تاثیر جاذبه زمین باعث می‌شود که بافت‌های میانی صورت در دوطرف به طرف پایین افتاده شوند، در دوطرف بینی خطوطی تشکیل می‌شود و پوست اطراف دهان (خصوصا ناحیه بین دهان و بینی) حالت چروکیده پیدا می‌کند. قسمت پایینی صورت نیز ممکن است با کاهش حجم روبه رو شود که در این صورت در دو طرف لب‌ها و در کنار چانه خطوی تشکیل می‌شود و پوست این ناحیه نیز افتاده می‌شودو نهایتا با افتادگی پوست زیر چانه، غبغب تشکیل می‌شود.

نوسان داشتن وزن

گرفتن و رها کردن رژیم به صورت مداوم که باعث داشتن نوسان‌های زیاد در وزن می‌شودف موجب می‌شود که پوست صورت و بدن شما مرتبا کشیده شود و دوباره جمع شود. بعد از حدودا سن 35 سالگی، پوست ما کمتر از قبل قابلیت ارتجاعی خواهد داشت و دیگر مانند قبل جمع نمی شود، بلکه حالت افتادگی پیدا می‌کند.

روش‌های درمان شل‌شدگی و افتادگی پوست


افتادگی و شل‌شدن پوست، برای اغلب افراد بالای چهل سال، یک مشکل نگران‌کننده است. معمولا این مشکل در ناحیه صورت بروز می‌کند. اما بسیاری از افراد در ناحیه گردن، چانه، شکم و ران‌های خود نیز با این مشکل مواجه می‌شوند.

بسته به این که کدام ناحیه از بدن با این مشکل مواجه شده است، روش‌های درمانی مختلفی برای این مشکل وجود دارد:

  • لیپوساکشن
  • لیپوماتیک (لیپوساکشن بدون درد)
  • تزریق ژل
  • تزریق چربی
  • لیزردرمانی
  • تزریق بوتاکس
  • لیفت با نخ

ران‌ها

شل‌شدن پوست ران‌ها می‌تواند باعث بروز ظاهر ناخوشایند سلولیت و همچنین افتادگی پوست خصوصا در ناجیه داخلی ران‌ها شود.

شکم

شل‌شدن پوست شکم، خصوصا برای مادران و افرادی که اضافه وزن زیادی دارند، مشکل بسیار شایعی است. در صورتی که افتادگی پوست شکم بر اثر اضافه وزن زیاد باشد، می‌توان برای برطرف کردن آن عمل لیپوساکشن را انجام داد. در صورتی که شل‌شدگی پوست بسیار زیاد باشد و کاملا پوست شکم آویزان شده باشد، لازم است جراحی زیبایی شکم انجام شود.

صورت

شل‌شدن و افتادگی پوست صورت یک مشکل غیر قابل اجتناب است. اما اینجا در کلینیک زیبایی ما روش‌های درمانی زیادی برای برطرف کردن این مشکل ارائه می‌شود. البته نتایج درمانی برای هر یک از بیماران متفاوت است.

برخی از روش‌های درمانی عبارتند از : تزریق ژل و تزریق چربی، جوانسازی پوست با لیزر، انجام لیپوساکشن در ناحیه گردن و غبغب و لیفت صورت با بوتاکس. تمامی این روش‌های درمانی در کلینیک ما قابل انجام هستند و پس از جلسه‌ی مشاوره‌ای که شما با پزشک متخصص خود دارید، می‌توانید تصمیم بگیرید که بهترین و مناسبترین روش برای شما کدام است. معمولا روش درمانی علاوه بر شرایط و انتظارات خاص شما، با توجه به بودجه‌ای که دارید و مدت زمان ریکاوری که می‌توانید بگذرانید، انتخاب می‌شود.
متخصصین ما در کلینیک زیبایی ، ترجیح می‌دهند که روشی را انتخاب کنند که طبیعی‌ترین نتایج را برای شما به همراه دارد که معمولا این کار با تزریق ژل و چربی امکان پذیر است.

پلک‌ها

با بالا رفتن سن، پوست پلک‌ها دچار افتادگی می‌شود و گاهی این افتادگی تا حدی است که ممکن است در دید فرد اختلال ایجاد کند، چرا که وزن پوستی که افتاده شده است بر روی پلک‌ها فشار می‌آورد و آن را به سمت پایین هل می‌دهد. پوست پلک پایینی نیز ممکن است دچار شل‌شدگی شود. معمولا برای رفع این مشکل، لازم است عمل زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی توسط جراح چشم انجام شود .
در صورتی که برای انجام جراحی زیبایی پلک آمادگی ندارید، برخی روش‌های درمانی غیر جراحی نیز وجود دارند که می‌توانند به بهبود ظاهر پلک‌ها کمک کنند، از جمله تزریق بوتاکس، تزریق ژل و لیزردرمانی.

چانه و غبغب

چانه و غبغب معمولا اولین نواحی در صورت و گردن هستند که به مشکل افتادگی و شل‌شدگی پوست دچار می‌شوند. شکلگیری غبغب به خاطر این است که علاوه بر شل‌شدن پوست زیر چانه، در این ناحیه توده‌های اضافی چربی نیز وجود دارد و وزن این چربی‌ها موجب افتاده شدن پوست و شکلگیری غبغب می‌شود. با بیرون کشیدن این چربی‌ها به کمک لیپوساکشن، پوست شما نیز کمی جمع می‌شود و شما ظاهر بسیار جوانتری خواهید داشت. روش جوانسازی پوست با لیزر نیز می‌تواند تا حدودی (کمتر از لیپوساکشن) برای رفع این مشکل موثر باشد. با تزریق چربی و تزریق ژل در نواحی اطراف غبغب و خطوط فکی نیز می‌تواند کاری کرد که افتادگی پوست این نواحی کمتر نمایان باشد. در صورتی که شل‌شدگی و افتادگی پوست بسیار شدید باشد، احتمالا لازم است که جراحی لیفت صورت با نخ انجام شود.

پیشگیری


هرچند نمی توان به طور کامل از شل‌شدن و افتادگی پوست جلوگیری کرد، اما با انجام اقدامات و رعایت نکاتی می‌توان تا حدود زیادی این مشکل را کاهش داد:
• به تدریج و طی زمان بیشتری وزن خود را کم کنید.
• عضله سازی کنید.
• به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید.
• به پوست خود سرم یا کرم مرطوب کننده و یا لوسیون حاوی رتینوئید بزنید.
• از کشیدن سیگار خودداری کنید.
• مرتبا به متخصص پوست خود مراجعه کنید.
• مایعات فراوان بنوشید. کمبود آب در بدن می‌تواند موجب آسیب دیدن سلول‌های پوستی شده و پوست شما چروکیده و غیر قابل انعطاف شود.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *