لیزر

لیزر موهای زائد


از بین بردن موهای زائد با لیزر یکی از رایج ترین روش های درمانی زیبایی است که رتبه دوم را بعد از روش درمانی تزریق برای رفع چین و چروک پوست دارد. در لیزر موهای بدن از پرتو متمرکز لیزر برای نفوذ به پیازهای مو استفاده می شود. پرتو لیزر توسط رنگ دانه های پیاز مو جذب شده و این فرآیند باعث تخریب پیازهای مو می شود. امروزه از روش ها و انواع مختلف لیزر به منظور رفع موهای زائد استفاده می شود.

این عمل در ابتدا به منظور رفع موهای زائد تیره بر روی پوست های روشن طراحی شده بود، اما تکنولوژی های جدیدتر، استفاده بی خطر از بین بردن موهای زائد با لیزر را برای بیماران دارای پوست های تیره تر و رنگ های مختلف مو امکان پذیر کرده است. رفع موهای زائد با لیزر برای نواحی مختلف بدن ازجمله لیزر موهای ناحیه تناسلی، زیر بغل و… کاربرد دارد.

 

انواع لیزر مورد استفاده

برای از بین بردن موهای زائد و درمان پرمویی زنان با لیزر، می توان از انواع مختلف لیزرها به شرح زیر استفاده کرد:

 • لیزر روبی: قدیمی ترین نوع لیزر مورد استفاده برای از بین بردن موهای زائد، لیزر روبی است که به خوبی برای رفع موهای نازک و روشن مناسب است. از این نوع لیزر نمی توان برای بیماران دارای پوست های تیره تر و نیز افرادی که پوست خود را برنزه کرده اند، استفاده کرد. این عامل و سایر فاکتورهای مربوط به آن همچون امکان لیزر نواحی کوچک، رواج استفاده از این نوع لیزر را برای رفع موهای زائد در سال های اخیر افزایش داده است.
 • لیزر الکساندر: سریع ترین روش رفع موهای زائد با لیزر است و برای درمان نواحی به نسبت بزرگ بر روی بدن بیمارانی که رنگ پوست های روشن تا تیره دارند، قابل استفاده می باشد. این روش یکی از رایج ترین انواع لیزرهای مورد استفاده برای رفع موهای زائد می باشد.
 • لیزر دیود: لیزر دیود یکی از موثرترین روش برای رفع همیشگی موهای زائد تیره است و اثربخشی کمتری برای رفع موهای زائد روشن و به نسبت ریز تر دارد. این روش می تواند نواحی بزرگ بدن را پوشش داده و در فواصل زمانی کوتاه تر استفاده شود.
 • لیزر اندیاگ پالس بلند: از این روش می توان به صورت ایمن برای همه انواع پوست همچون پوست های تیره و برنزه نیز استفاده کرد. امکان پوشش نواحی بزرگ بدن و نیز قابلیت تکرار آن می تواند امکان درمان بیماران را با سرعت به نسبت بالا فراهم کند. اما این نوع لیزر ناراحتی بیشتری را برای بیمار در طول درمان ایجاد می نماید.
 • ابزارهای تولید کننده پالس نوری شدید: این ابزارها لیزر نیستند، اما با توجه به اینکه در آنها از فوتو ترمولیزانتخابی برای تکمیل روند از بین بردن موهای زائد با لیزر استفاده می شود، می توان عملکرد این دستگاه ها را مشابه از بین بردن موهای زاید با لیزر دانست. بکارگیری این ابزارها از لیزرها دشوارتر می باشد. به همین خاطر استفاده از دستگاه نیاز به کارشناسان با تجربه و خبره دارد.

فواید

فواید اصلی از بین بردن موهای زائد با لیزر با لیزر به شرح زیر می باشد:

 • باعث تخریبی انتخابی پیازهای مو می شود.
 • امکان کاهش بلند مدت موهای زائد پس از چند جلسه درمانی با این روش وجود دارد.
 • حداقل عوارض جانبی همچون ورم و تغییر رنگ پوست را به همراه دارد. عوارض لیزر موهای زائد بیشتر در بین بیمارانی مشاهده می شود که پوست های تیره تر دارند.

مزایای لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی به شرح زیر می باشد:

 • کاهش بی خطر و دائمی موهای زائد با استفاده از خدمات متخصصان
 • استفاده از لیزرهای قوی و مخصوص
 • امکان رفع بی خطر و موثر موهای زائد برای همه انواع پوست
 • مناسب بودن این روش درمانی برای رفع موهای زائد صورت

افراد مناسب برای استفاده از این روش

مردان و زنان به دنبال استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد هستند. رفع موهای زائد بدن معمولاً از ناحیه زیر بغل، پاها، شکم، لب، چانه، کمر، باسن، ران ها، صورت، گردن، سینه، بازوها، و انگشتان استفاده می شود. تکنولوژی لیزر با هدف گرفتن رنگ دانه های تیره پوست عمل می کند. بنابراین، این روش در بهترین حالت بر روی پوست های روشن و موهای زائد تیره جواب می دهد. به این ترتیب، هر چه پوست بیمار روشن تر و موهای زائد وی تیره تر باشد، نتایج حاصل از این روش درمانی مناسب تر خواهد بود. بنابراین افراد برخوردار از این شرایط بهترین افراد برای استفاده از این روش درمانی می باشند.

چگونگی عمل لیزر

پرتو لیزر می تواند با ساطع کردن طول موج های انرژی قابل جذب برای رنگ دانه های مو (ملانین) باعث کاهش و از بین رفتن موهای زائد شود. در صورتی که رنگ پوست بیمار کم رنگ تر از رنگ موهای زائد باشد، انرژی لیزر در ساقه مو متمرکز شده و بطور موثر تخریب ساقه مو را بدون وارد شدن آسیب به پوست انجام می دهد.

با توجه به اینکه هدف گرفتن رنگ دانه های مو با استفاده از لیزر بیشتر بر موهای زبر و خشن که رنگ دانه های زیاد دارند و می توانند گرمای بیشتری را به این خاطر جذب نمایند، معمولاً این روش درمانی نمی تواند برای موهای ریز و کم رنگ اثربخشی زیاد داشته باشد.

توانایی دستگاه های لیزر برای تولید یک طول موج بسیار کوتاه به صورت یکنواخت، عامل کلیدی در درمان موثر و بی خطر موهای زائد می باشد. با توجه به اینکه در این حالت پرتوی تولید شده فقط ساقه مو را گرم کرده و می سوزاند، گرما از این طریق با بافت اطراف مو برای چند هزارم ثانیه پس از تابش لیزر منتقل می شود. برای رفع این مشکل، سیستم های مختلف دارای سیستم های خنک کننده مخصوص هستند که امکان جذب کامل گرمای انتقال یافته به ساقه مو و جلوگیری از وارد شدن آسیب به بافت اطراف آن را دارد.

قبل از لیزر

به منظور درمان بی خطر و موثر لازم است به نکات زیر توجه شود:

 • مطمئن شوید پوست شما در معرض نور مستقیم خورشید یا سولاریوم برای 4 هفته قبل از درمان قرار نگرفته باشد.
 • در صورت وجود آفتاب سوختگی یا استفاده از ابزارهای برنزه کردن پوست، لازم است درمان برای مدت مشخص به تعویق افتد.
 • استفاده از لوسیون های مرطوب کننده پوست می بایست بطور کامل حداقل 10 روز قبل از درمان متوقف شود و در غیر این صورت لازم است درمان به تعویق افتد.
 • آرایش می بایست قبل از لیزر موهای زائد از روی صورت پاک شود. انجام این کار هنگام رسیدن فرد به کلینیک امکان پذیر است.
 • به شما توصیه می شود صبح روز درمان یا روز قبل از آن ناحیه مورد نظر را با تیغ اصلاح کنید تا به این ترتیب حداقل مو در ناحیه مورد نظر برای پزشک قابل مشاهده باشد.
 • تمام نواحی تحت درمان می بایست قبل از لیزر موهای زائد پوست تیره برای این کار آماده شوند یا درمان به تعویق افتد.
 • لازم است حداقل 21 روز قبل از درمان از بکار بردن مواد شیمیایی بر روی پوست خودداری گردد.
 • در صورتی که از این روش درمانی برای ناحیه بیکینی استفاده می شود، لازم است از لباس های زیر سفید یا روشن در طول درمان استفاده شود.

بعد از لیزر

بعد از کامل شدن لیزر موهای زائد می بایست به نکات زیر توجه شود:

 • داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده شده و مصرف آنها تا تکمیل فرآیند درمان ادامه یابد.
 • لازم است پس از درمان از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید اجتناب شود.
 • مراقبت مناسب از نواحی درمان شده می تواند از ایجاد عفونت احتمالی جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بهبود وضعیت پوست بیمار برای وی نرم کننده تجویز نماید.
 • موهای زائد پوست ممکن است پس از درمان بطور کامل از بین نرود. به این ترتیب، همواره امکان دارد مقداری موی زائد با رنگ روشن تر و ساختار ریز تر بر روی پوست باقی بماند.
 • پس از لیزر درمانی، ممکن است بیمار با ریسک محدود تغییر رنگ دانه های پوست مواجه شود. این شرایط معمولاً با گذشت زمان با استفاده از کرم های ضد آفتاب مناسب بر طرف می گردد.

تعداد جلسات و فواصل زمانی

تعداد جلسات درمانی برای هر بیمار متفاوت می باشد. معمولاً بیمارانی که پوست های روشن تر دارند، به 3 تا 6 جلسه درمان و بیماران دارای پوست های تیره تر به 4 تا 8 جلسه درمان با فواصل زمانی تقریباً 4 تا 8 هفته ای برای دستیابی به نتایج رضایت بخش نیاز دارند. بطور میانگین اکثر بیماران می توانند به 50 تا 90 درصد کاهش دائمی رفع موهای زائد خود پس از درمان دست یابند.

ریکاوری و عوارض

برای یک یا دو روز پس از درمان، ناحیه مورد نظر پوست، ظاهر آفتاب سوخته خواهد داشت. در این شرایط می توان از کمپرس سرد و مرطوب کردن ناحیه مورد نظر استفاده کرد. در صورتی که صورت بیمار لیزر شده باشد، بیمار می تواند در صورت ایجاد نشدن تاول، صورت خود را روز پس از درمان آرایش نماید.

در طول ماه بعد، موهای ناحیه تحت درمان به تدریج می ریزند. در این دوره لازم است از کرم ضد آفتاب به منظور کمک به جلوگیری از ایجاد تغییرات موقت در رنگ پوست استفاده شود. ایجاد تاول بر روی پوست در موارد نادر در افرادی مشاهده می شود که ساختار پوست تیره تر دارند. عوارض لیزر موهای زائد شامل ورم، قرمز شدن، و باقی ماندن زخم است. باقی ماندن جای زخم دائم و تغییرات ماندگار در رنگ پوست در موارد نادر در افراد بیمار مشاهده می شود.

برای برخی این دغدغه وجود دارد که ایا لیزر موهای زائد سرطان زا است؟ باید در این مورد گفت این نوع لیزر آسیبی به DNA نمی‌زند و باعث جهش ژنتیکی نمی‌شود. تا به امروز هیچ پژوهشی موید سرطان‌زا بودن انرژی نور لیزری که برای از بین بردن موهای زائد به کار برده می‌شود، نبوده است.

میزان درد

با یک بار تابش پرتو لیزر، موهای زائد در یک ناحیه خاص از پوست به اندازه یک سکه از بین می رود. معمولاً، لیزر موهای زائد درد کمتر در مقایسه با موم انداختن دارد، هر چند احساس بیمار در این حالت متفاوت می باشد. در هر بار تاباندن لیزر، بیمار احساس سایش یک نوار کشی را بر روی پوست خود برای یک ثانیه دارد. این درد فقط زمانی احساس می شود که لیزر پوست را گرم می کند و پس از این زمان درد از بین خواهد رفت.

اکثر بیماران برای استفاده از این روش درمانی نیازی به کرم های بی حسی ندارند، هر چند امکان استفاده از آنها برای بیماران حساس تر وجود دارد. به این ترتیب برای افراد حساس می توان از کرم های بی حسی موضعی طبق نظر پزشک استفاده کرد.

استفاده از کرم های بی حسی موضعی بی خطر ترین روش برای بی حس کردن نواحی کوچک بر روی بدن است. در این رابطه مهم است از کرمی استفاده شود که دارای ترکیب مناسب باشد. در صورتی که بیمار از کرم های بی حسی دارای ترکیب نامناسب بر روی نواحی بزرگ بدن استفاده کند، امکان مشاهده عوارض جانبی یا حتی مرگ بیمار نیز وجود دارد. به این ترتیب لازم است درباره مصرف این داروها با پزشک مشورت لازم صورت گیرد.

هزینه و قیمت


هزینه لیزر موهای زاید برای افراد متقاضی متفاوت است و بستگی به فاکتورهای زیر دارد:

 • اندازه ناحیه تحت درمان و زمان مورد نیاز برای درمان
 • تعداد درمان های مورد نیاز
 • سیستم رفع موهای زائد مورد استفاده برای بیمار

پس بطور کلی قیمت لیزر موهای زائد بسته به تعداد نواحی درمان متفاوت است.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان