آکنه معمولاً یک مشکل موقت است اما بافت اسکار حاصل از آن می‌تواند دائمی باشد. هر چقدر هم از آکنه متنفر باشید بافت اسکار یک بخش طبیعی از فرایند ترمیم پوست پس از آسیب دیدگی ناشی از زخم یا هر چیز دیگری است. اکثر زخم‌های روی سطح پوست بدون ایجاد بافت اسکار بهبود پیدا می‌‌کنند. به طور کلی بافت اسکار به علت آسیب دیدگی روپوست به وجود می‌آید. امروز از فناوری لیزر برای رفع بافت اسکار حاصل از آکنه استفاده می‌شود.

همیشه این احتمال وجود دارد که علی رغم تلاش زیاد شما برای جلوگیری از جوش زدن پوست، چند عدد دانه قرمز کوچک روی سطح پوست به وجود بیاید. خوشبختانه روش‌های درمانی مختلفی برای کاهش ظاهر بافت اسکار وجود دارد که شما می‌‌توانید با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش را پیشنهاد دهد و روش‌های درمانی مختلف را توضیح دهد. ممکن است پزشک فقط از لیزر درمانی برای رفع بافت اسکار حاصل از آکنه استفاده کند یا آن که در کنار لیزر از روش‌های دیگری برای کاهش درد، خارش و ظاهر بافت اسکار استفاده نماید. معمولاً لیزر به پوست کمک می‌کند بافت جدید و سالم تر را جایگزین بافت اسکار نمایند. اگر شما از ظاهر بافت اسکار روی پوست خود ناراحت هستید و ظاهر نامناسب آن شما را آزرده خاطر کرده است می‌‌توانید با پزشک مشورت کنید تا در این خصوص شما را راهنمایی کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت میتوانید با شماره تلفن های ۰۲۱۴۵۳۷۹ ، ۰۲۱۸۸۰۲۵۳۵۰ ،۰۲۱۸۸۰۲۵۴۳۵، ۰۲۱۸۸۰۲۸۷۷۵
۰۲۱۸۸۰۲۴۴۵۹، ۰۲۱۸۸۳۵۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

 علل تشکیل بافت اسکار حاصل از آکنه چیست؟


 

بافت اسکار حاصل از آکنه در اکثر مواقع به علت ضایعات ملتهب از قبیل کیست، کورک یا جوش به وجود می‌آید. این ضایعات ملتهب زمانی به وجود می‌‌آیند که فولیکول یا منافذ پوست توسط چربی اضافی، سلول‌های مرده پوست و باکتری و بسته شود. در این شرایط منافذ پوست متورم می‌‌شوند و باعث پارگی دیواره فولیکول خواهند شد. در صورتی که پارگی دیواره فولیکول در نزدیکی سطح پوست به وجود بیاید معمولاً ضایعات روی سطح پوست کوچک خواهند بود و به سرعت بهبود پیدا می‌کنند. در اکثر مواقع ضایعات بسیار حاد پوستی زمانی به وجود می‌‌آیند که پارگی دیواره فولیکول عمیق باشد که در این شرایط مواد و ترکیبات عفونی وارد پوست می‌شوند و باعث از بین رفتن بافت سالم پوست خواهد شد. پوست برای ترمیم آسیب دیدگی ایجاد شده به تولید رشته‌های کلاژن جدید خواهد پرداخت. کلاژن یک نوع پروتئین فیبروزی است که باعث انعطاف پذیری و قدرت پوست می‌شود. متاسفانه پس از اتمام کار پوست هرگز شبیه شرایط قبل از آسیب دیدگی صاف و بی نقص نخواهد بود. التهاب تنها معیار تشکیل بافت اسکار است هر چه شدت التهاب پوست بیشتر باشد ریسک تشکیل بافت اسکار افزایش خواهد یافت. هر چه وسعت و عمق آسیب دیدگی پوست بیشتر باشد مدت بیشتری طول می‌کشد تا پوست ترمیم شود و این مسئله باعث می‌‌شود ریسک تشکیل بافت اسکار افزایش پیدا کند.

 

 انواع بافت اسکار حاصل از آکنه


هنگامی ‌که زخم در حال بهبود است و گاهی اوقات به تولید مقدار بسیار زیادی کلاژن می‌پردازد که باعث می‌شود سطح پوست بسیار برجسته شود به این نوع بافت اسکار، هایپرتروفیک یا کلوئید گفته می‌شود. در بیشتر مواقع جوش باعث به وجود آمدن بافت اسکار آتروفیک خواهد شد و این نوع بافت اسکار زمانی به وجود می‌‌آید که بخشی از پوست از بین رفته باشد. اسکار واگنی یا مستطیلی و اسکار چکشی دو نمونه از بافت اسکار آتروفیک هستند. اغلب آنچه که به عنوان بافت اسکار حاصل از آکنه در نظر گرفته می‌شود یک بافت اسکار واقعی نیست بلکه ‌هایپرپیگمنتیشن بعد از التهاب است. این تغییر رنگ موقت پوست در نهایت به صورت خود به خود برطرف خواهد شد. برخی از داروهای خاص از قبیل رتین آ به تدریج باعث از بین رفتن این لکه‌ها خواهند شد.

 

لیزر درمانی برای جای جوش


متخصص پوست می‌تواند از لیزر برای کاهش ظاهر بافت اسکار و کاهش درد و خارش پوست استفاده کند. لیزر درمانی از تشکیل بافت اسکار پس از عمل جراحی جلوگیری خواهد کرد. لیزر بدن را تحریک می‌کند به تولید پوست سالم و تازه بپردازد. لیزر نمی‌‌تواند به طور کامل جای جوش را از بین ببرد اما باعث می‌شود که کمتر جلب توجه کند. می‌توان از لیزر برای درمان انواع مختلف از بافت اسکار از قبیل بافت اسکار ناشی از عمل جراحی، جای جوش و اسکار حاصل از آسیب دیدگی استفاده کرد. استفاده از لیزر برای صورت یک روش ایمن محسوب می‌شود.

 

 چگونه لیزر به درمان بافت اسکار کمک می‌کند؟


لیزر درمانی باعث می‌شود که بافت اسکار روی پوست کمتر جلب توجه کند. در این روش نور لیزر به درون لایه خارجی پوست نفوذ می‌کند تا آن را تحریک کند به تولید سلول‌های تازه و سالم پوست بپردازد. لیزر باعث از بین رفتن لایه قدیمی و آسیب دیده پوست می‌شود تا پوست جدید و سالم می‌تواند جایگزین آن شود. به طور کلی لیزر درمانی یک بافت اسکار جدید را به جای بافت قدیمی به وجود می‌‌آورد اما پوست جدید باید به صورت یکدست رشد کند. تشکیل بافت اسکار یک واکنش طبیعی بدن به آسیب دیدگی است. بافت اسکار خطرناک نیست و به دلایل پزشکی نیاز به برطرف کردن آن نیست اما اگر باعث بروز درد و ناراحتی شود یا فرد از لحاظ روانی آزرده خاطر کند می‌توان از روش‌های درمانی موجود برای رفع ظاهر آن و مشکلات مرتبط با آن استفاده کرد. لیزر درمانی به اشکال زیر به رفع جای جوش کمک می‌کند:

 • کاهش درد یا خارش پوست
 • کاهش ظاهر بافت اسکار
 • بهبود دامنه حرکات پوست اطراف بافت اسکار

پزشک می‌تواند از انواع مختلف لیزر که طول موج متفاوتی دارند استفاده کند و به اشکال مختلفی بر روی پوست تاثیر بگذارد. برخی از انواع لیزر دارای خاصیت سایشی هستند یعنی لایه فوقانی پوست را از بین می‌برند حال آنکه برخی دیگر دارای چنین خاصیتی نیستند و ضمن اثر گذاری بر روی لایه‌های زیرین پوست باعث حفظ سطح پوست خواهند شد. برخی از انواع لیزر برای برخی از انواع پوست مناسب نیست زیرا باعث می‌شوند پوست جدید روشن تر از پوست خود بیمار باشد. برخی از انواع لیزر که پزشک از آن برای درمان جای جوش استفاده می‌کند به شرح زیر می‌باشند:

 • لیزر سایشی فرکشنال کربن دی اکسید
 • لیزر نور شدید پالسی
 • لیزر ان دی یاگ با پالس بلند ۱۰۶۴ نانومتر
 • لیزر فرکشنال غیر سایشی
 • لیزر ان دی یاگ کیوسوئیچ
 • لیزر پالس رنگی

پزشک باید قبل از پیشنهاد دادن هر یک از این نوع لیزرها به طور کامل پوست شما را ارزیابی نماید. او باید مزایا و معایب بالقوه حرکتی نوع دستگاه لیزر را به خوبی برای شما توضیح دهد.

 

 کدام نوع لیزر به درمان جای جوش کمک می‌کند؟


لیزر می‌تواند به درمان تعداد زیادی از بافت اسکار از قبیل جای جوش و بافت اسکار حاصل از آسیب دیدگی کمک کند. پزشکان استفاده از لیزر را برای بافت اسکار روی سطح پوست پیشنهاد می‌دهند. بافت اسکار عمیق یا بافت اسکاری که باعث محدود شدن حرکات صورت فرد شده است بهتر به لیزر جواب می‌دهد. پزشکان استفاده از لیزر را برای انواع بافت اسکار که به شرح زیر می‌باشد توصیه می‌کنند:

 • جای جوش
 • جای سوختگی
 • جای عمل جراحی
 • جای آسیب دیدگی پوست

لیزر درمان یک راه حل برای بافت اسکار نیست و نمی‌‌تواند به طور کامل آنها را از بین ببرد. در برخی موارد ممکن است پزشک از روش‌های ترکیبی درمانی استفاده کنند به عنوان مثال ممکن است پزشک در کنار لیزر درمانی از تزریق ژل نیز استفاده کند تا بافت اسکار کمتر جلب توجه نماید.

 

 چگونه برای درمان آماده شویم؟


اگر شما پوست خود را برنزه کرده باشید یا دچار آفتاب سوختگی شده باشید نمی‌توانید متقاضی مناسبی برای لیزر باشید. ممکن است پزشک قبل از شروع فرایند درمان انجام برخی اقدامات خاص را توصیه کند تا از ایمنی و اثرگذاری لیزر اطمینان حاصل نمایید. برخی از این نکات به شرح زیر می‌باشند:

 • اجتناب از مصرف داروها و گیاهان دارویی که ریسک بروز خونریزی را افزایش می‌دهند از قبیل آسپرین داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب مانند ناپروکسن و ایبوپروفن و مکمل‌های گیاهی از قبیل سیر یا جینکو بیلوبا. در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید باید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از مصرف محصولاتی که حاوی گلیکولیک اسید یا رتینوئید هستند به مدت ۲ تا ۴ هفته قبل از درمان خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب و نور فرابنفش خودداری کنید زیرا امکان انجام لیزر درمانی در افرادی که دچار آفتاب سوختگی هستند یا برنزه کردند وجود ندارد.
 • از انجام روش‌های زیبایی از قبیل پیلینگ شیمیایی، تزریق کلاژن و موم انداختن خودداری کنید.
 • حداقل تا دو هفته قبل از درمان از سیگار کشیدن خودداری کنید زیرا سیگار باعث اختلال در توانایی پوست برای ترمیم می‌‌شود و بر نتایج حاصل از درمان تأثیرات منفی خواهد گذاشت.

روزی که قرار است لیزر درمانی انجام شود باید از استفاده از لوسیون، دئودورانت، عطر و یا هر نوع مکملی که باعث می‌شود در عملکرد لیزر اختلال ایجاد شود خودداری کنید. پوست شما باید تمیز باشد. با توجه به قسمتی از بدن که قرار است درمان شود معمولاً پزشک به شما توصیه می‌‌کند لباسی را بپوشید که به راحتی قابل پوشیدن و درآوردن باشد مانند پیراهن و تی شرت دکمه دار.

 

 لیزر جای جوش چگونه انجام می‌شود؟


قبل از شروع فرآیند درمان پزشک به بررسی جای جوش می‌پردازد و این نقطه را برای درمان بهتر توسط خودکار مشخص می‌‌کند. در بخش زیر به نحوه انجام این روش درمانی اشاره خواهیم کرد:

 • پزشک پوست اطراف بافت اسکار را تمیز می‌کند و بی حسی موضعی را به درمان تزریق می‌کند یا از کرم بی حس کننده موضعی استفاده خواهد کرد.
 • در صورتی که بافت اسکار در صورت وجود داشته باشد از شما می‌خواهد که از عینک مخصوص استفاده کنید تا از چشم شما محافظت گردد.
 • پزشک یک حوله یا بانداژ مرطوب را اطراف بافت اسکار قرار می‌‌دهد تا به جذب پالس لیزر بپردازد.
 • پزشک لیزر را روی بافت اسکار به حرکت در می‌آورد. ممکن است پزشک گاهی اوقات از سالین خنک کننده یا محلول آب استفاده کند.
 • پس از اتمام درمان پزشکی از یک پماد و بانداژ برای پوشاندن قسمتی که درمان شده است استفاده خواهد کرد.

ممکن است آن ناحیه تا چند ساعت پس از درمان قرمز باشد همچنین این احتمال وجود دارد که شما در آن قسمت دچار تورم خفیف و سوزش شوید که شبیه آفتاب سوختگی است. پس از درمان پزشک اغلب به شما توصیه می‌کند حداقل دو بار در روز از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید و تا زمانی که قرمزی پوست از بین رفته است از آرایش کردن خودداری نمایید.

 

 عوارض و خطرات لیزر درمانی چیست؟


پزشک باید قبل از شروع درمان با شما در خصوص خطرات و عوارض لیزر صحبت کند. عوارض جانبی لیزر به نوع لیزر مورد استفاده، شدت بافت اسکار و نوع پوست شما بستگی دارد. برخی از عوارض جانبی بسیار شایع لیزر به شرح زیر می‌باشند:

 • خونریزی خفیف
 • درد و ‌ناراحتی
 • عفونت پوست
 • پوسته ریزی
 • تورم
 • تغییر رنگ پوست

این احتمال وجود دارد که لیزر تاثیری در بهبود بافت اسکار نداشته باشد یا باعث بدتر شدن ظاهر آن شود.

 

 هزینه لیزر جای جوش چقدر است؟


پزشک به شما توصیه می‌‌کند که برای کسب نتایج دلخواه طی مدت چند ماه برای چند جلسه لیزر به او مراجعه کنید. تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع جای جوش بر روی هزینه درمان تاثیر خواهد گذاشت.

 

 چگونه می‌توان از تشکیل جای جوش جلوگیری کرد؟


شما نمی‌توانید به طور کامل از تشکیل بافت اسکار حاصل از آکنه جلوگیری کنید اما دنبال کردن مراحل زیر می‌تواند ریسک تشکیل بافت اسکار را کاهش دهد:

 • هر چه زودتر به درمان آکنه خود بپردازید. کنترل هرچه سریع تر جوش بهترین کاری است که می‌‌توانید انجام دهید. در صورتی که جوش شما با مصرف داروهای مخصوص درمان جوش بهبود پیدا نکرد باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید زیرا درمان فوری، آسیب دیدگی عمیق دیواره فولیکول را کاهش می‌دهد و از بدتر شدن جوش جلوگیری خواهد کرد. به این ترتیب ریسک تشکیل بافت اسکار به حداقل خواهد رسید.
 • التهاب پوست خود را کاهش دهید. جوش ملتهب و بزرگ معمولاً بافت اسکار بزرگتری را به جا خواهد گذاشت به نحوی که بافت اسکار حاصل از این نوع جوش بزرگ تر از جوش غیر التهابی و سر سیاه است. شما باید همیشه سعی کنید التهاب پوست خود را به حداقل برسانید و از انجام دادن هر کاری که باعث التهاب بیشتر پوست می‌‌شود خودداری کنید. اسکراب شدید پوست و محصولات قدرتمند پوست باعث التهاب می‌شوند پس از مصرف آنها خودداری کنید.
 • از فشار دادن و ترکاندن جوش خودداری کنید و با وسوسه دستکاری کردن آنها مبارزه کنید زیرا با انجام دادن این کار باعث می‌شوید مواد درون جوش به درون لایه‌های عمیق تر برود و عفونت به سایر بافتها انتشار پیدا کند و باعث بدتر شدن انتخاب شود. این مسئله در خصوص جوش‌های بزرگ مانند کیست بسیار مهم است. این نکته را به خاطر داشته باشید که ترکاندن جوش می‌‌تواند باعث طولانی شدن زمان بهبود شود و ریسک تشکیل بافت اسکار دائمی را افزایش دهد پس اجازه بدهید جوش روی پوست به صورت خود به خود بهبود پیدا کند. اگر شما اقدام به ترکاندن جوش نکنید پوست آسیب کمتری خواهد دید و با سرعت بهتری بهبود پیدا می‌‌کند.
 • باید از کندن پوسته روی جوش خودداری کنید زیرا بانداژ طبیعی پوست است که از زخم در دوران بهبود محافظت می‌کند و کندن آن قبل از بهبود جوش باعث طولانی شدن فرآیند درمان و افزایش ریسک تشکیل بافت اسکار خواهد شد.
 • در برخی از افراد ریسک تشکیل بافت اسکار بالا است حال آنکه در برخی دیگر حتی علیرغم جوش شدید بافت اسکار بسیار کمرنگ و کوچکی به وجود می‌آید. اگر شما جزو گروه اول هستید با پزشک خود مشورت کنید تا روش‌های درمان آکنه را به شما پیشنهاد دهد.
 • اگر جوش شما عمیق است یا آنکه حالت کیست دارد حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگرچه جوش کوچک نیز باعث تشکیل بافت اسکار می‌‌شود جوش بزرگ آسیب دیدگی بیشتر پوست را به دنبال دارد زیرا لایه‌های عمیق پوست را درگیر می‌کند و به این ترتیب احتمال آسیب دیدگی بیشتر پوست مطرح خواهد شد. مصرف محصولات ضد آکنه معمولی برای همه افراد اثرگذار نیست به همین دلیل شما باید به پزشک مراجعه کنید تا به طور کامل راهنمایی شوید و ریسک تشکیل بافت اسکار عمیق روی پوست شما به حداقل برسد.

 


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان